Jak wygląda strój Świętego Mikołaja?

Strój Świętego Mikołaja to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kostiumów na świecie, szczególnie przez dzieciaki, które wyczekują na Świętego podczas 6-ego grudnia, kiedy to przypadają w polsce Mikołajki a także podczas Świąt Bożego Narodzenia, gdzie tradycyjnie w wielu domach pojawia się siwy Pan z długą brodą i workiem pełnym prezentów. Strój Świętego Mikołaja składa się z kilku charakterystycznych elementów, które wspólnie tworzą niepowtarzalny wygląd. W co jest ubrany Mikołaj?

  1. Czerwona kurtka / płaszcz – głównym elementem stroju Świętego Mikołaja jest długi, czerwony płaszcz z białym futrem na końcach rękawów i dołu. 
  2. Czapka – Święty Mikołaj na głowie nosi czapkę, która zakończona jest białym pomponem, symbolizującym śnieg.
  3. Biała broda – długa, biała broda to również charakterystyczny element stroju Mikołaja.
  4. Czarne buty lub nakładki na buty – Mikołaj musi zrobić ogromną ilość kroków, aby uszczęśliwić wszystkie dzieci, dlatego też potrzebuje bardzo wygodnych butów.
  5. Czerwone spodnie – spodnie dopasowane są kolorystycznie do płaszcza. 
  6. Rękawiczki – na dłoniach Mikołaj nosi białe rękawiczki, które pomagają mu utrzymać ciepło w grudniowych, zimowych warunkach.
  7. Dzwonek – to głośny element stroju, którym Święty Mikołaj z daleka daje znać, że nadchodzi. Dzieciaki słysząc dźwięk dzwonka niecierpliwie wyczekują jego przybycia. 

Strój Świętego Mikołaja jest bardzo charakterystyczny i przez wszystkich rozpoznawalny, ale to także symbol ducha hojności, miłości i magii Świąt Bożego Narodzenia. Jest to strój, który przypomina o wartościach świątecznych i o tradycji, jaką jest obdarowywanie innych prezentami. Niezależnie od wieku, ludzie na całym świecie cieszą się na widok Świętego Mikołaja. 

Czego patronem jest Święty Mikołaj?

Jestem pewna, że wielu z nas słysząc “Święty Mikołaj” przed oczami ma tylko dobrego człowieka w czerwonym stroju, który obdarowywuje prezentami, jednak jak to się mówi “co kraj to obyczaj” i w wielu miejscach na świecie jest patronem różnych rzeczy, miejsc, czy grup społecznościowych. Przykładem jest Amsterdam w Holandii, gdzie Święty Mikołaj jest patronem mieszczan, a jego święto – Sinterklaas, jest obchodzone w sposób podobny do Bożego Narodzenia. Ciekawe jest też to, że Święty Mikołaj uznawany jest za patrona marynarzy i żeglarzy. Jego kult jest szczególnie silny wśród tych, którzy wyruszają w morze, ponieważ uznają go za patrona w trudnych sytuacjach. W niektórych krajach, takich jak Rosja, Święty Mikołaj uważany jest za patrona piłki nożnej i jest obecny na wielu meczach i wydarzeniach sportowych. Ponadto w niektórych krajach uznawany jest za opiekuna podróżujących, podróżników, wędrowców, a także kupców i handlarzy. 

Jaki prezent można dać Mikołajowi?

Tradycyjnie to Święty Mikołaj daje prezenty, jednakże można też i jemu wyrazić wdzięczność za jego dobroć. Praktycznie w każdej bajce, czy opowieści jego postać pojawia się kiedy dzieci już śpią, a on pozostaje niezauważony. Dzieci, aby wyrazić swoją wdzięczność i sprawić przyjemność Mikołajowi, pieką ciasteczka, przeważnie są to pierniczki, które same dekorują i zostawiają na stole razem ze szklanką mleka oraz marchewką dla reniferów. Budząc się rano, widząc, że ciasteczka i mleko zniknęły już wiedzą, że kiedy spały, odwiedził ich Święty Mikołaj. To piękny i uroczy zwyczaj, dodający magii do Świąt Bożego Narodzenia.