Co na kleszcze dla psa?

Zdawać by się mogło, że jest dopiero marzec, więc nie musimy się jeszcze przejmować kleszczami. Faktycznie, największa plaga kleszczy przypada dopiero na okolice maja i czerwca. To nie znaczy jednak, że wcześniej nic nie grozi naszym czworonożnym przyjaciołom! Pierwsze kleszcze budzą się już pod koniec marca i mogą pozostać aktywne nawet do listopada. Najlepiej zadbamy o naszego czworonożnego przyjaciela jeśli będziemy kleszczom zapobiegać, a nie czekać na ich pierwsze pojawienie się. Jakie środki odstraszające możemy zastosować, aby uodpornić psa lub kota na kleszcze, a jednocześnie im nie zaszkodzić?

Obroże przeciw kleszczom

Takie obroże działają przez około 6 do 8 miesięcy, możemy więc założyć, że wystarczą na cały sezon, jeszcze bezpieczniejszym rozwiązaniem, będzie zmienianie obroży co pół roku. Kąpiąc psa warto pamiętać o zdjęciu obroży, dzięki temu będzie ona dłużej służyć. Obroże przeciwkleszczowe sprawdzają się najlepiej u psów z małą ilością sierści.

Krople na skórę odstraszające kleszcze

Krople, które nanosimy na skórę psa, chronią zwierzę do około miesiąca. Psa należy skropić na karku i wzdłuż kręgosłupa, a preparat przenika od podskórnych naczyń krwionośnych i chroni całą powierzchnię skóry psa. Substancje zawarte w kroplach nie szkodzą psu ani człowiekowi, ale za to porażają układ nerwowy kleszcza. Po nałożeniu preparatu przez kilka dni psa nie należy kąpać, aby krople odstraszające kleszcze miały czas się wchłonąć.

Spray odstraszający kleszcze

Spraye na kleszcze aby były skuteczne muszą być stosowane dość często i regularnie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Spraye przeciw kleszczom zwykle używa się u małych psów i szczeniąt, u których nie można zastosować innych środków odstraszających. Spraye zawierają substancje, działające na układ nerwowy kleszcza.

Tabletki przeciw kleszczom

Tabletki są bardzo wygodne, ponieważ po dwóch dawkach chronią zwierzaka przez cały rok. Nie każdy pies jednak może stosować takie tabletki. Przede wszystkim tabletek nie należy podawać psom, ważącym poniżej 2 kg lub cierpią na choroby układu pokarmowego. Często też psy mogą nie chcieć połknąć tabletki, można próbować przemycić im je w kawałkach jedzenia. Czasem psy po zażyciu tabletki na kleszcze mogą mieć chwilowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe, powinno to jednak szybko ustąpić.