Naczynia emaliowane mają wiele zalet i są jednymi z najbezpieczniejszych oraz najzdrowszych produktów do gotowania dostępnych na rynku. Szklista powłoka emalii nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie wydziela szkodliwych substancji. Dzięki temu dania przygotowane w garnkach emaliowanych są zdrowe i bezpieczne dla dzieci, osób starszych i alergików. O powłokę emaliowaną trzeba jednak odpowiednio zadbać, ma ona bowiem swoje wyjątkowe właściwości jedynie do momentu, aż nie zostanie ona w żaden sposób uszkodzona ani zarysowana.
Mycie naczyń emaliowanych
Garnki emaliowane myj delikatnie przy pomocy ciepłej wody i miękkiej gąbeczki. Używaj jedynie łagodnych płynów do mycia naczyń.
W razie większych zabrudzeń czy przypaleń nie sięgaj po ostre szczotki. Postaraj się pozbyć brudu delikatnie, na przykład przy pomocy soli, kwasku cytrynowego lub sody. W przypadku garnków emaliowanych często wystarcza odmoczenie naczynia w gorącej wodzie.
Gotowanie w garnkach emaliowanych
Nie dopuszczaj do przegrzania garnka z powłoką emaliowaną, może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń naczynia. Nie podgrzewaj samego naczynia, wewnątrz musi znajdować się zawsze woda lub tłuszcz.
Podczas gotowania temperaturę zwiększaj stopniowo, nie stawiaj od razu garnka na dużą moc kuchenki. Nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy potrawa wygotowuje się całkowicie. Przegrzana i sucha powierzchnia naczynia może poważnie uszkodzić garnek.
Gotując w naczyniach emaliowanych nie używaj stalowych przyborów kuchennych. Jest wiele zamienników silikonowych i drewnianych, które nie uszkodzą powłoki.
Na ile to możliwe postaraj się nie dopuścić do przypalania się potrawy. Co jakiś czas przemieszaj potrawę i lepiej wlać nieco więcej wody, którą potem możesz odlać, niż jeść przypalony posiłek!
Garnek emaliowany warto umyć zaraz po zakończeniu gotowania, dzięki czemu brud w nim nie zaschnie, nie należy jednak rozgrzanego naczynia polewać zimną wodą.
Przechowywanie naczyń emaliowanych
Garnki emaliowane doskonale znoszą bardzo wysokie, jak i niskie temperatury, nie są jednak odporne na szok termiczny, który może poważnie uszkodzić szklistą powłokę. Dlatego gorącego naczynia nie należy wkładać pod strumień zimnej wody lub do lodówki i odwrotnie, nie należy nagrzewać bardzo zimnego naczynia.
W szafce na naczynia emaliowane najlepiej rozłożyć silikonową matę, w ten sposób nie będziesz nimi uderzać o dno szafki. Dodatkowo pamiętaj, aby nie wkładać jednego w garnka w drugi, a jeśli już nie masz innej możliwości przekładaj naczynia kawałkami filcu, które ochronią powłoki przed obiciami.
Garnki emaliowane a kuchenka
Kuchenka gazowa – Należy pamiętać, że ogień nigdy nie może wychodzić poza dno garnka i sięgać bocznych ścianek.
Kuchenka indukcyjna – Garnki w momencie położenia na płytę indukcyjną nie mogą być ani bardzo zimne, ani mokre, rozprężenie uwięzionej pod naczyniem pary wodnej mogłoby doprowadzić do uszkodzenia naczynia i kuchenki.