Indukcja zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju i na całym świecie, każdy więc chce dowiedzieć się jak wygląda użytkowanie garnków emaliowanych na indukcji, przed ich zakupem. Przede wszystkim warto wspomnieć, że wszystkie garnki emaliowane Emalia Forte, są dostosowane do korzystania z nich na indukcji. Na co należy jednak uważać podczas pracy z garnkami emaliowanymi na kuchence indukcyjnej?
Czym są naczynia emaliowane?
Zanim przejdziemy do meritum, czyli użytkowania garnków emaliowanych na indukcji, warto zacząć od określenia, czym właściwie są naczynia emaliowane? Garnki emaliowane to stalowe naczynia, pokryte powłoką emaliowaną. Często w instrukcjach obsługi indukcji, naczynia emaliowane są nazywane garnkami wielu warstw. Naczynia emaliowane przyciągają magnez, ze względu na fakt, że są stalowe, a co za tym idzie, praktycznie każdy garnek emaliowany, powinien działać na indukcji.
Emalia z kolei jest szklistą powłoką, o wyjątkowych właściwościach. Przede wszystkim powłoka emaliowana nie wchodzi w reakcję z żywnością i nie wydziela szkodliwych substancji, a dodatkowo jej gładka, zbita forma sprawia, że bakterie nie znajdują żadnych mikro szczelin, w których mogłyby się rozwijać. Mycie powłoki emaliowanej jest dzięki temu proste i przyjemne. Warto wspomnieć również że powłoka dzięki swoim właściwością zabezpiecza korpus stalowy przed korozją, no i oczywiście pięknie wygląda.
Jak używać garnków z powłoką emaliowaną na indukcji?
- Rozmiar garnka powinien być dopasowany odpowiednio do pola grzewczego. Indukcja działa jedynie na zasadzie pionowej. Oznacza to, że płyta będzie gorąca jedynie w miejscu pola grzewczego, reszta płyty nie nagrzeje się. Standardowo pole indukcji ma wielkość 20 cm.
- Gotując lub smażąc na indukcji w naczyniach emaliowanych należy stosować maksymalnie średnią moc indukcji. Stal nagrzewa się niezwykle szybko, a przegrzanie naczynia emaliowanego może doprowadzić do jego uszkodzenia
- Garnki emaliowane nagrzewamy powoli, stopniowo zwiększając moc grzania.
- Nie można nagrzewać pustych naczyń emaliowanych. Na patelni powinna znajdować się przynajmniej oliwa, jednak również nagrzewanie jej nie ma sensu, ponieważ niewielka ilość tłuszczu na patelni emaliowanej szybko się nagrzeje i zacznie się spalać. Najlepiej od razu przejść do przyrządzania potrawy.
- Płyta musi być sucha i oczyszczona przed postawieniem na niej naczynia. Podobnie garnki nie mogą być mokre i zimne, a tym bardziej brudne. Jeżeli między naczynie a indukcję dostanie się para wodna lub drobinki jedzenia, może to doprowadzić do skumulowania się w tamtym miejscu mocy indukcji i uszkodzenia zarówno garnka, jak i całej płyty.
- Podczas gotowania gęstych potraw należy kontrolować regularnie kontrolować proces gotowania. W garnkach należy często mieszać, ponieważ gęste potrawy mogą łatwo przywrzeć i uszkodzić garnek oraz indukcję.
- Naczynia stawiamy zawsze na środku płyty grzewczej.
- Naczynia emaliowane na płycie indukcyjnej należy unosić i przestawiać, a nie przesuwać, takie działania mogłyby doprowadzić do uszkodzenia płyty.
Czy duże garnki emaliowane można używać na indukcji?
Mówiąc o dużych garnkach emaliowanych mamy na myśli naczynia o średnicy 32, 36 czy 45 cm. Odpowiedź właściwie jest jedna. Nie. Na standardowej indukcji gotowanie w tak dużych garnkach jest niemożliwe. Największe pole na indukcji może mieć 24 cm.
W przypadku niektórych indukcji można spotkać się z polami grzewczymi – flexi cook, czyli polami, które mogą działać jako oddzielne pola grzewcze lub pojedyncze pole o dużej powierzchni. Zwykle jednak takie pole jest dostosowane do owalnych naczyń, brytfann, aniżeli garnków gastronomicznych.