Jak wyczyścić przypalony emaliowany garnek?

Przypalony garnek emaliowany czy stalowy to rzecz zupełnie normalna w kuchni. Wystarczy chwila nieuwagi, aby potrawy przywarły do dna naczynia. Przypalony garnek może sprawiać nieco trudności podczas czyszczenia, szczególnie jeśli jest pokryty emalią. Mamy na to jednak swoje sposoby! Poznaj je już teraz.

Jak czyścić garnki emaliowane?

Czyszczenie garnków emaliowanych może wymagać nieco więcej uwagi, niż ma to miejsce w przypadku innych materiałów. Istnieją jednak skuteczne metody, które pomogą w prosty sposób usunąć przypalone resztki i przywrócić naszemu garnkowi blask. Najpierw warto spróbować namoczyć garnek w gorącej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Następnie, za pomocą miękkiej gąbki, szmatki z mikrofibry lub ściereczki bawełnianej delikatnie ścieramy przypalone resztki. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można również spróbować użyć mieszanki sody oczyszczonej z wodą, które działają jako naturalne środki czyszczące. Wystarczy rozpuścić sodę w chłodnej wodzie, a następnie nałożyć gęstą mieszaninę na przypalone miejsca. Następnie poczekaj dobę i usuń zaschniętą miksturę, najlepiej przy pomocy octu i starej szczotki do zębów.  Po dokładnym wyczyszczeniu należy dokładnie spłukać naczynie i osuszyć je do końca.

Jak wyczyścić przypalony garnek tabletka do zmywarki?

Jeśli nasz garnek został mocno przypalony i tradycyjne metody czyszczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można spróbować wykorzystać tabletkę do zmywarki. Proces jest dość prosty. Należy umieścić przypalony garnek w zlewie i zalać go gorącą wodą. Następnie wrzucamy do naczynia tabletkę do zmywarki i pozostawiamy na kilka godzin lub nawet na całą noc. Dzięki działaniu enzymów zawartych w tabletkach, przypalone resztki powinny zmięknąć i łatwiej dać się usunąć. Po namoczeniu należy dokładnie wyczyścić garnek za pomocą gąbki lub szczotki do naczyń, a następnie umyć go w ciepłej wodzie z detergentem i dokładnie osuszyć.